Starzenie się jest fizjologicznym, nieuniknionym, postępującym procesem, który dotyczy wszystkich tkanek i narządów. Na skórze objawia się przede wszystkim utratą jej jędrności i pojawianiem się zmarszczek. Medycyna estetyczna przychodzi z pomocą i proponuje wiele rozwiązań, które pozwalają przywrócić skórze młody wygląd. Azzalure wychodzi naprzeciw problemowi zmarszczek mimicznych, działa na oznaki starzenia i pozwala dłużej cieszyć się gładką skórą.
Czym jest Azzalure?
Azzalure to preparat do wygładzania zmarszczek na bazie toksyny botulinowej typu A. Toksyna botulinowa należy do jednych z najsilniejszych neurotoksyn, jest pozyskiwana przez bakterie Clostridium botulinum. Azzalure występuje w formie białego proszku, który rozpuszcza się w soli fizjologicznej.
Jak działa Azzalure?
Przyczyną powstawania zmarszczek mimicznych jest nadmierna stymulacja włókien mięśniowych w okolicach oczu, czoła i policzków. Azzalure przyczynia się do blokady uwalniania acetylocholiny z pęcherzyków presynaptycznych, co uniemożliwia przewodzenie impulsów nerwowych na poziomie połączeń nerwowo-mięśniowych. Takie działanie skutkuje porażeniem mięśnia, który przestaje pracować i ulega rozciągnięciu. Częściowy paraliż mięśni nie tylko likwiduje już obecne zmarszczki ale także zapobiega powstawaniu nowych.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg jest wykonywany wyłącznie przez lekarzy posiadających odpowiednie kwalifikacje. Każdy zabieg poprzedza konsultacja, podczas której lekarz wyklucza przeciwwskazania, omawia procedurę, ustala liczbę iniekcji, dawkę preparatu i przewiduje efekty terapii. Po demakijażu i dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, lekarz znieczula okolicę zabiegową kremem działającym miejscowo. Zabieg z wykorzystaniem Azzalure jest wykonywany przy użyciu jednorazowej strzykawki zakończonej cienką igłą. Lekarz precyzyjnie podaje preparat we wcześniej ustalone miejsca. Zabieg trwa około 15-20 minut.
Zalecenia pozabiegowe
- Przez kilka pierwszych godzin po zabiegu należy ograniczyć mimikę twarzy.
- Przez 24 h po wykonanym zabiegu nie należy pochylać się gwałtownie i dotykać twarzy.
- Najlepiej zrezygnować z sauny i intensywnych ćwiczeń fizycznych co najmniej przez 24 h po zabiegu.
- Dzień przed i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu.
- Zabiegi medycyny estetycznej zwykle zwiększają ukrwienie i przyczyniają się do szybszego rozkładu toksyny botulinowej dlatego lepiej zaplanować je przed serią iniekcji toksyny botulinowej.
Dlaczego nie należy wykonywać zabiegu zbyt często?
U pacjentów poddawanych wielu iniekcjom istnieje ryzyko osłabienia działania preparatu. Po podaniu toksyny botulinowej organizm może wytworzyć odpowiednie miano przeciwciał, które neutralizują działanie preparatu i zmniejszają aktywność toksyny, przez uniemożliwianie jej wiązania z receptorem.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A.
- Ciąża i laktacja.
- Przyjmowanie niektórych leków min. antybiotyków aminoglikozydowych i środków zakłócających przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
- Zaburzenia przewodzenia nerwowo-mięśniowego.
- Zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze w miejscu iniekcji.
- Choroby nowotworowe.
mgr. Wiktora Odrzywołek – Kosmetolog