Świeżo wyglądająca i gładka cera, bez wyprysków to marzenie każdego. W dobie wszech obecnie pojawiających się w drogeriach peelingów enzymatycznych, drobnoziarnistych czy różnych innych typów do pielęgnacji skóry i złuszczania martwego naskórka może wydawać się to łatwe do osiągnięcia. Jednakże, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będą tu peelingi medyczne.
Czym są peelingi medyczne?
Peelingi medyczne, zwane inaczej chemabrazją bądź ablacją, są to zabiegi wykorzystujące działanie silnych kwasów takich, jak m.in.: kwas migdałowy o stężeniu 40%, kwas glikolowy o stężeniu 40%, kwas glikolowy o stężeniu 70%, kwas salicylowy o stężeniu 30% czy kwas pirogronowy o stężeniu 50%. Kwasy te pomagają intensywnie złuszczać naskórek, dzięki czemu zwalczyć możemy takie schorzenia, jak np. trądzik lub przebarwienia oraz dogłębnie oczyścić skórę twarzy. Oczywiście, peelingi medyczne mogą być stosowane także na inne części ciała, np. dłonie, szyja.
Zalety oraz efekty wynikające ze stosowania peelingów medycznych
Jeśli chodzi o zalety towarzyszące zabiegom peelingów medycznych oraz efekty, na jakie można liczyć po zabiegu, wyróżnimy tu na pewno pozbycie się różnego typu defektów cery. Wynika to właśnie z intensywnego złuszczania naskórka. Co więcej, po zabiegu zauważymy poprawę elastyczności i jędrności skóry, ze względu na działanie kwasów, które mają wpływ na pobudzanie komórek do odbudowy, dzięki czemu produkowane są kolagen i elastyna. Tak więc, możemy powiedzieć, iż peelingi medyczne stanowią kurację odmładzającą i przeciwzmarszczkową.
Dla osób z cerą trądzikową czy z bliznami po trądziku, które nie powinny stosować peelingów ziarnistych, peelingi medyczne mogą okazać się zbawienne. Pomagają zwalczać schorzenie oraz redukują i wygładzają potrądzikowe blizny.
Przebieg zabiegu peelingu medycznego
Zanim przystąpimy do zabiegu peelingu medycznego, powinniśmy na dwa tygodnie przed nim zacząć stosować krem z zawartością aktywnego związku (warto dopytać się u kosmetyczki, jaki dokładnie krem należy używać). Następnie, już w gabinecie, zostaniemy poddani oczyszczaniu oraz odtłuszczaniu skóry w miejscu, które zostanie poddane zabiegowi, po czym zabezpieczone zostają okolice oczu oraz ust przy użyciu wazeliny. Po tych przygotowaniach nałożony zostaje konkretny preparat o dobranym specjalnie do problemu z cerą stężeniu związku aktywnego. Pod koniec zabiegu kosmetyczka nakłada na skórę neutralizator kwasu i smaruje ją środkiem nawilżającym.
Jeśli chodzi o częstotliwość poddawania się zabiegom peelingu medycznego, powinny one być wykonywane w seriach co kilka tygodni przez parę miesięcy. Tylko wówczas będzie można pozbyć się leczonego problemu.
Przeciwwskazania do poddawania się zabiegowi peelingu medycznego
Zabieg peelingu medycznego nie należy do kuracji mocno inwazyjnych dla skóry, jednakże nie jest on wskazany dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią, a także osób z zapaleniami skóry (łojotokowym lub atopowym), opryszczką, chorobami autoimmunologicznymi bądź stosującymi terapię retinoidami.